Víte přesně, co skrývá neverbální komunikace?

31.12.2022 |

Naučit se porozumět tomu, jak funguje neverbální komunikace a využít ji ve svůj prospěch vám může pomoci jak v profesionálním prostředí, tak ve vašem osobním životě. 

Abychom co nejlépe porozuměli neverbální komunikaci, musíme se vrátit do 60. let 20. století, kdy profesor Albert Mehrabian vyvinul dnes běžně používanou teorii. Podle Mehrabian's Communication Theory tvoří celkové sdělení osoby, když mluví s někým jiným, následující formy komunikace: 

7 % sdělení je ve slovech, která jsou vyslovena

38 % sdělení je paralingvistických, tj. způsob, jakým jsou slova vyřčena

55 % sdělení je ve výrazu obličeje člověka

Kdykoli s někým vedete rozhovor, platí pravidlo 7 % – 38 % – 55 %. 

 

Až se příště budete dobře bavit se svým přítelem, spolupracovníkem nebo šéfem, můžete si dávat pozor na tyto složky komunikace. 

Proxemika

Jak blízko stojíte k lidem, když s nimi mluvíte? Proxemika označuje fyzický prostor mezi vámi a jinou osobou, když se zapojujete do rozhovoru. To, co je pro vás a pro druhou osobu příjemné, může záviset na dalších faktorech. Například pokud s ní máte blízký vztah, můžete stát blíž, tedy v tzv. intimní zóně. 

Gesta

Někteří lidé nechávají mluvit ruce. Gesta, která lidé používají, mohou „odrážet myšlenky, které se v řeči ještě nenacházejí“. Mezi běžné příklady gest patří pohyby rukou, ukazování, mávání, vztyčování palce a vytváření znamení prsty.

Výrazy obličeje 

Jedním z nejběžnějších příkladů neverbální komunikace je samozřejmě výraz obličeje. Pokud vám někdo říká, že má z vašeho povýšení radost, ale mračí se, je bezpečné se vsadit, že o svých pocitech nemluví pravdivě. 

Paralingvistika 

Nejde o to, co říkáte, jde o způsob, jakým to říkáte. Tón, výška a to, jak hlasitě mluvíte, to je paralingvistika. Naladit se na paralingvistiku – a všimnout si, jak způsob, jakým mluvíte, ovlivňuje konverzaci – je mocný krok. Svá slova můžete zabalit do emocí nebo je vyslovit celkově monotónně. Můžete se například rozhodnout mluvit s nadšením, když vedete pohovor o práci, abyste tazateli dali najevo, že ji opravdu chcete. 

Oční kontakt 

Oči jsou oknem do duše. Když mluvíte s někým jiným, zadržíte jeho pohled, budete mrkat a dívat se jinam. Tyto znaky neverbální komunikace jsou jemné, ale vyplatí se na ně dávat pozor. Možná budete moci říct hodně o tom, co si ten druhý opravdu myslí. 

Haptika 

Dost často komunikujeme dotekem i slovy, která používáme. Lidský dotek může ukázat moc a dominanci nad jinou osobou. Může to však být i projev náklonnosti. Když například utěšujete přítele nebo milovanou osobu, která je rozrušená, můžete se jemně dotknout jejich paže nebo je dokonce obejmout. 

Vzhled

To, jak se někdo obléká, vypovídá hodně o tom, jak chce být vnímán. Oblek a kravata působí jiným dojmem než ležérní tričko. Když jste na pracovišti, je něco pravdy na tvrzení, že byste se měli „oblékat do práce, kterou chcete, a ne do práce, kterou máte“. Pokud doufáte v povýšení, myslete na to.  Není to všechno o módě. Existují další prvky vašeho vzhledu, které vysílají silné zprávy lidem kolem vás. Vše od vašeho střihu až po to, zda nosíte make-up, bude mít vliv na to, jak vás lidé vnímají. Mnoho lidí tento aspekt své neverbální komunikace přehlíží. Váš vzhled však může mít obrovský vliv.