Před kryptoměnou nelze zavírat oči

30.8.2021 | Pro investory je stále obtížnější ignorovat kryptoměny, i když se jedná o riskantní obchodování. Výnosy, nebo propady jsou čím dál lákavější a stávají se čím dál více oblíbenější. Pozor však na nejistotu zisku.

 

Pohádkové zbohatnutí, ztráta přístupu k virtuální peněžence nebo neodhadnutí vývoje kryptoměn. To všechno může potkat malé i velké investory, kteří se rozhodnou obchodovat na virtuálních burzách. Základem každého vstupu na tyto burzy je ujasnit si několik otázek. Například: rozumím tomu, jak lze vydělávat? Umím svoje peníze uložit tak, aby mi je nikdo neodcizil? Kolik peněz můžu vložit, aniž by mě úplná ztráta nepoložila? Pokud se člověk zorientuje v problematice a odhodlá se, může jít směle do akce.

Kryptoměny jsou digitální a decentralizované měny. Lze je používat k nákupu a prodeji věcí, nebo se může jejich potenciál uchovávat i v čase, což se zatím v historii nejvíce osvědčilo, než zběsilé nakupování a prodávání. I když někdy štěstí přeje, a spekulant vydělá hodně. Nebo taky ne. 

Nejznámější kryptoměnou je bitcoin, který vznikl v roce 2009. Mezi další běžné kryptoměny se řadí Erhereum, XRP nebo Bitcoin Cash. Samy o sobě jsou všechna tato platidla plně digitální a prodávají se a nakupují přes online brzy. Držet je každý může v peněžence, která je online a třeba přímo součástí burzy, nebo offline, jako například flash disk.

 

Sinusoidy vývoje 

Transakce v kryptoměnách jsou zaznamenávány v decentralizované účetní knize. Tato účetní kniha se nazývá blockchain. Při každém nákupu nebo prodeji kryptoměny je transakce přidána do blockchainu – veřejné databáze transakcí, která je k dispozici ostatním držitelům kryptoměn. Pro každou transakci přidanou do blockchainu existuje digitální validační proces, který ji ověřuje a zabraňuje podvodům.

Jelikož mnoho obchodníků neakceptuje kryptoměny jako měnu, řadí se spíše mezi alternativní investice. Zájemci mohou s nadějí nakupovat, že za nějaký čas vydělají peníze se ziskem. Někdo se rozhoduje kvůli strmějšímu růstu, popularitě, důvěře v nové kryptoměny či spíše jako sázka na technologii blockchainu.

Individuální investor se může hůře orientovat v tom, jakou hodnotu mají kryptoměny v čase. A to kvůli tomu, že stoupají a klesají na základě nepředvídatelného cyklu poptávky. Naposled bitcoin vystřelil na konci roku 2017, aby se hned v lednu vrátil na pětinu svého vrcholu. Toho opět dosáhl až na konci roku 2020. A zlatá horečka pokračovala v pohádkovém růstu dál, kterou například posiloval i utlumoval Elon Musk svými tweety nebo čínské intervence k přístupům k obchodování.  

 

Držet, nebo prodat?

Budoucnost kryptoměn je velmi nejistá. Tak jako na začátku 17. století lidé zastavovali své domy kvůli cibulím tulipánů, může splasknout i tato bublina. Zrovna teď zažívají kryptoměny spekulativní horečku a ženou se dopředu na populární vlně. Nicméně stabilitu a kredit jim nadále zvyšují velcí a mocní hráči, kteří na burzy též vstupují.

Jelikož se jedná o opravdu riskantní obchody, člověk by měl vložit do burzy jen tolik peněz, kolik sám uzná za vhodné a nepodléhat takzvaným FOMO efektům, kdy neustále obnovuje blockchain, propadá panice, nebo zběsile nakupuje. Každý musí investovat tolik, co si může dovolit ztratit. Vyzrálejší je pak určit si hranice, při které chce člověk vybrat své peníze, nebo naopak znovu investovat a nakoupit.

 

Klikání jako při počítačové hře 

Kdo si chce koupit kryptoměny, může použít americké dolary nebo i jinou světovou měnu. Stačí se zaregistrovat do burzy. Světově nejrozšířenější je například Coinbase, Češi můžou využít například i Coinmate, kam lze převádět peníze i z českého účtu bez poplatku.

Na takové burze mohou provozovatelé požadovat videohovor se živým pracovníkem, kterému zájemce ukáže svoji totožnost. V samotné aplikaci burzy si pak lze koupit bitcoin a přes něj další kryptoměny. Kdo si sám nevěří při nákupu a prodeji, může se rovnou svěřit online brokerům. Každý majitel kryptoměny by pak neměl po skončení daňového roku zapomenout přiznat svoje pohyby na účtu a také výdělek.