26.9.2021
| Souběžně se studiem na vysoké školy pracuje minimálně na půl úvazku až dvě třetiny českých studentů. Díky těmto zkušenostem pak získají praxi a další zaměstnání. Samostatné podnikání ovšem není tolik lákavé. Je to risk. Nicméně ti, kteří se takto rozhodli, většinou slaví úspěch.
Řadu největších světových firem založili ambiciózní a odhodlaní vysokoškolští studenti, kteří se nebáli snít. Na univerzitě mají studenti totiž více volného času, který mohou využít k něčemu produktivnímu. Je to lepší než hrát počítačové hry nebo chodit do hospody, což ovšem neznamená, že zábava není potřebná.
Ve škole se člověk setkává se spoustou lidí i ze zahraničí, kteří mohou hodně naučit a poučit začínající podnikatele, po čem je a není poptávka. Dá se seznámit i s dalšími ambiciózními studenty, kteří také hledají příležitosti, jak rozvíjet své schopnosti. Škola je tedy možnost, jak získat zdroj informací, zákazníky i zpětnou vazbu. Hlavní je nebát se selhání a nezapomenout na studium.
Proč začít podnikat
Založení podniku během studia má i svoje negativa. Je to nedostatek spánku a studující mohou utratit nemalé peníze za rozjezd. Ale tyto investice se vrátí v jiných hmatatelných i nehmatatelných ohledech, a těmi jsou bohaté zkušenosti. Stát se osobou samostatně výdělečně činnou mají jednoduší studenti uměleckých, humanitních oborů nebo IT, než medicíny, kteří mají spoustu práce při škole a v laboratořích.
Většina lidí, kteří absolvují praxi ještě před státnicemi, mají lepší kariérní možnosti a je pravděpodobné, že si podobnou práci udrží i po škole. To znamená, že absolventi se silnými podnikatelskými dovednostmi a zkušenostmi mají nejen možnost realizovat své vlastní projekty, ale také se pravděpodobně ocitnou ve vysoké poptávce potenciálních zaměstnavatelů, kteří hledají kombinaci podnikatelských a jiných odborných dovedností.
Když škola pomáhá
Univerzity neustále hledají způsoby, jak se propagovat, a je skvělou zprávou, pokud mohou říci, že někdo z jejich řad se stává úspěšným. Podnikatelé se mohou dostat do místního propagačního tisku a dalších kanálů, kterými se škola prezentuje dovnitř i ven. Vedení škol chce, abych jejich studenti vypadali po ukončení co nejlépe zaměstnatelní. Ve výsledku zájemcům nemusí pomoci jen tím, že jim poskytne zázemí.
Mnoho škol také poskytuje dobře vyvinuté systémy a rozvoje na podporu podnikavých studentů. Může jít například o podnikatelské inkubátory, nebo se stačí pouze zeptat na možnosti poradenství, jak rozvíjet své nápady. Členové fakulty nebo její partneři mohou pomoci s financováním a podporou podnikání. Někde vypisují soutěže o nejlepší závěrečné práce, které získají podporu k dalšímu rozvinutí.
Česká praxe
Nejvyužívanější formou studentského přivýdělku je brigáda v rámci dohody o provedení práce. Ovšem podnikání při studiu má výhodnější režim. Jde totiž o vedlejší činnost, což znamená, že student v prvním roce nemusí platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pojistné doplatí až začátkem příštího roku podle toho, kolik skutečně vydělal. Sociální třeba nemusí vůbec platit, pokud jeho hrubý zisk nepřesáhl určené částky. Pro rok 2020 to bylo například přes 83 tisíc korun.
Slevu na studenta lze z daní odečítat až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let. Pokud tedy osoba samostatně výdělečně činná po celý rok studuje, může si uplatnit slevu na poplatníka skoro 25 tisíc a slevu na studenta čtyři tisíce korun (údaj k 2020).