30.8.2022 | Analýza společností Boston Consulting Group a neziskové organizace Aspen Institute detailně zmapovala budoucnost českého pracovního trhu do roku 2030. Výsledek?
Až 330 tisíc lidí, kteří dnes vykonávají svoji práci, o tuto pozici přijde. Jejich místa totiž zaniknou. Mezi nejohroženější pracovní pozice patří pomocné práce ve výrobě, kadeřnice, specializovaná zaměstnání v oblasti financí nebo logistiky, a dokonce i právnické a lékařské profese.
O které profese bude obrovský zájem?
Budoucnost nevypadá tak černě. Z analýzy vyplývá, že značná část pracovníků na zaniklých pozicích bude mít možnost přejít na jinou profesi. Zajímá vás, u kterých profesí bude v následujících letech vleká poptávka? Je dobré to vědět a připravit se na tyto změny. Zájem bude o pracovníky v gastronomii, dopravě, stavebnictví a také o řemeslníky. Ostatně jsou to právě ty profese, které už chybí nyní a je po nich hlad.
Bez schopnosti práce s počítačem si neškrtnete
Do konce desetiletí v Česku vznikne 520 tisíc zcela nových pracovních míst. Je potřeba počítat s tím, že tyto pozice budou vyžadovat schopnosti aktivně pracovat s počítačem. „V roce 2030 bude základní digitální dovednost vyžadovat přes devadesát procent pozic. V současnosti jich je jen mírně přes polovinu,“ upozorňuje Milan Vašina z Aspen Institute.
Firmy se musí vyrovnat se stárnutím zaměstnanců
Před stárnutím populace nelze zavírat oči. Do roku 2030 naroste počet lidí mezi padesáti až pětašedesáti lety o sedmnáct procent. Firmy musí očekávat, že do důchodu budou odcházet silné ročníky. Studie ukazuje, že dnes chybí na trhu práce 180 tisíc lidí a na konci desetiletí toto číslo stoupne o dalších deset tisíc. V roce 2040 už to bude 400 000 lidí. Česká ekonomika a firmy tak stojí před výzvou, jak se s tímto fenoménem vyrovnat.