Jak se připravit na vzdálený videohovor?

27.3.2020 | Místo osobního setkání s budoucím zaměstnavatelem kontakt přes obrazovku. Způsob, na který si budeme muset zvyknout. Je to test našich komunikačních i technologických dovedností.

 

1. Připravte se tak, jako by se jednalo o běžný osobní rozhovor.

2. Vyzkoušejte technologie.  Ať už se rozhovor uskuteční přes Skype, Google Hangouts, Zoom nebo jinou platformu, je důležité, abyste uměli aplikaci ovládat. Požádejte člena domácnosti, aby vám zavolal a vyzkoušejte si videohovor na nečisto. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

3. Spolehlivé připojení k internetu. Připravte si záložní plán pro případ, že se spojení přeruší. Například hot spot na telefonu může zachránit situaci. Pokud dojde k výpadku, spojte se s vaším komunikačním partnerem e-mailem, pošlete SMS, zavolejte jiným způsobem – problém vysvětlete a navrhněte řešení.

4. Zázemí a poloha. Pro videohovor si dopředu naplánujte místo, odkud ho povedete. Vyhněte se rušivému pozadí, není vhodné, aby byla vidět vaše postel, stůl s talíři po snídani nebo další soukromí. Zajistěte, aby vás nerušili členové rodiny a také domácí mazlíčci. Dejte pozor, abyste byli dobře vidět ve smyslu vaší polohy. Neležte, ani neseďte na gauči, protože budete sklonění. Prověřte osvětlení, aby na vás bylo dobře vidět. Nikdo se nechce bavit se siluetou postavy. Vhodná poloha je vsedě za stolem. Před začátkem si zkontrolujte, co je vidět za vámi, jaké pozadí ten druhý uvidí.

5. Oblečte se jako na osobní setkání. Nepodceňujte výběr oděvu. Přesto, že se jedná o videohovor, to, co máte na sobě o vás mnohé prozradí. Minimálně úctu k druhému a zájem o vážný zájem o budoucí práci či spolupráci.

6. Buďte připraveni včas. Zhruba patnáct minut před zahájením vzdáleného hovoru byste měli být už na svém místě. I zde platí, že dochvilnost je důležitá.

 

Hodně štěstí!