16.4.2021 | Hledáte práci a chcete vědět, jak napsat dobrý životopis? Přečtěte si naše tipy a rady, co byste rozhodně v CV neměli vynechat. A co naopak je nadbytečné. Vymazlený životopis je brána k novému zaměstnání. Věnujte 3 minuty tomuto článku, který vám může změnit život.
Projdeme si postupně jednotlivé části životopisu.
1. Jméno a kontaktní údaje
První věcí, kterou byste měli do životopisu zahrnout, je vaše jméno a příjmení. Pokud máte titul, nezapomeňte na něj. Je nadbytečné uvádět další svá prostřední jména. Název vašeho CV je tedy jméno a příjmení, nikoliv Životopis. Kontaktní informace napište hned vedle.
Přinejmenším byste měli uvést své telefonní číslo a e-mailovou adresu. Kdysi bylo zvykem uvést také vaši úplnou adresu. Jelikož jsou poštovní dopisy do značné míry komunikační metodou minulosti, není třeba tyto informace přidávat. Svou polohu můžete omezit na své město a okres bydliště. Rozhodně neuvádějte rodinnou situaci, je to zbytečné a ani se vás na to při pohovoru nebudou ptát.
2. Osobní profil
Další částí vašeho životopisu je váš profil. I když se tato sekce v náborovém průmyslu jmenuje mnoha jmény, například osobní profil, profesionální profil a osobní prohlášení, má jeden hlavní účel. Váš osobní profil musí potenciálnímu zaměstnavateli poskytnout rychlý přehled o tom, o co vám jde, pokrýt vaši profesi a vaše současné kariérní cíle. Je to krátká část (cca pět řádků), ale je třeba předvést vaši důležitost pro danou práci a udělat něco, co přesvědčí zaměstnavatele, že zbytek vašeho životopisu stojí za přečtení. Je to stejné jako u perexu v článku na internetu – pokud je atraktivní, budete číst dál, pokud vás nezaujme, odejdete od něj.
3. Základní kompetence
Pokud máte dovedností a kvalifikací, díky nimž se pro danou pozici skvěle hodíte, měli byste vyplnit sekci Klíčové kompetence. Je to proto, abyste jim daly více vyniknout. Jak na to? Použijte odrážky (5-10), které budou přehledné a na první pohled budou signalizovat vedoucímu náboru, že odpovídáte volnému místu. Tyto dovednosti mohou být tvrdé nebo měkké, mohou to být certifikace nebo ocenění, může to být seznam nástrojů nebo softwaru, které ovládáte. Potenciální zaměstnavatel získá okamžitý přehled o vašich schopnostech.
4. Pracovní zkušenosti
Další klíčovou součástí vašeho životopisu je vaše historie zaměstnání. Tato část podrobně popisuje vaše pracovní pozice v obráceném chronologickém pořadí - vaše nejnovější pozice je tedy na začátku. U každého zaměstnání uveďte datum zaměstnání (od kdy do kdy), název zaměstnání, společnost, věnujte řádek informaci o vaší pozici a odrážky s informacemi o vašich povinnostech, dovednostech a úspěších. Pracovní zkušenosti, které jste v těchto rolích měli, jsou klíčovými součástmi vašeho životopisu, protože umožňují vedoucímu náboru porozumět vašim dovednostem a zkušenostem na základě vaší pracovní historie. Vaše poslední pracovní pozice by měla zabírat nejvíce prostoru, protože je to vrchol vaší dosavadní kariéry, a proto představuje vaše nejlepší schopnosti. Čím je práce starší, tím méně detailů vyžaduje. Pokud máte pozici starší deseti let, můžete se rozhodnout ji ze svého životopisu úplně odstranit.
5. Dobrovolnická zkušenost
Dobrovolnická práce může být pro váš životopis nesmírně cenná, zvláště pokud souvisí s rolí, o kterou se ucházíte. Přidání tohoto typu zkušeností je také skvělým způsobem, jak vyplnit mezeru v zaměstnání, doplnit pracovní historii, pokud měníte povolání, nebo podpořit svůj životopis, pokud jste nedávno ukončili vzdělání. Při přidávání dobrovolnické práce do svého životopisu je nejlepší zahrnout ji jako samostatnou roli do sekce Pracovní zkušenosti. Přidejte název své práce, název organizace a termín, kdy jste pozici zastávali. Napište tam krátké shrnutí s odrážkami s podrobnostmi o vašich hlavních povinnostech a úspěších.
6. Vzdělání
Stejně jako vaše pracovní zkušenosti musí být vaše vzdělání uvedeno v obráceném chronologickém pořadí. Jako minimum musíte uvést název svého titulu nebo kvalifikace, studijní instituci nebo certifikaci, kterou jste získali, a termíny, kdy jste studovali nebo dosáhli kvalifikace. Pokud právě začínáte svou kariéru, můžete přidat odrážky s vysvětlením příslušných modulů, úkolů, umístění a dovedností v každé instituci.
7. Ocenění a certifikace
Můžete také zvážit přidání ocenění a certifikací. Ocenění mohou být akademická, průmyslová, pracovní nebo dobrovolnická. Při psaní ocenění do svého životopisu uveďte oficiální název ocenění, účel a jeho rozsah a datum udělení. Osvědčení jsou psána mírně odlišně, omezte se na oficiální název certifikátu, název toho, kdo ho udělil a datum jeho získání. Přidáním ocenění a certifikátů do životopisu nabízíte ověření třetí stranou, které prokazuje vaši kompetenci a hodnotu potenciálním zaměstnavatelům.
8. Profesní vztahy a členství
Jste-li členem profesních organizací, stojí za to přidat je do svého životopisu, abyste zdůraznili své zapojení ve svém oboru a prokázali svůj zájem o profesi. Uveďte název organizace a typ členství, které máte (což je často student, profesionál, kolega nebo spolupracovník). Pokud jste ve více než třech profesních asociacích, vytvořte novou sekci s názvem Profesionální členství. Pokud máte méně, zahrňte je do svých úspěchů nebo do sekce Základní kompetence.
9. Koníčky a zájmy
Není nutné uvádět. Přidejte je, pokud si myslíte, že vám pomohou zvýšit šance na přijetí.
Tipy na závěr
Hodně štěstí!