Povinné odvody v roce 2020. Rychlý přehled

22.2.2020 | Ve svém byznys plánu musí každý živnostník a podnikatel počítat s povinnými odvody. Které to jsou a jaká je jejich výše v roce 2020?

Odvody OSVČ na hlavní činnost

Měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění mají povinnost platit všechny osoby samostatně výdělečné činné. Jejich výše se počítá z celorepublikového průměrného a minimálního platu, takže se každý rok mění.  V roce 2020 zaplatí OSVČ s podnikáním jako hlavní činností na sociálním pojištění měsíčně minimálně 2 544 Kč a na zdravotním 2 352 Kč. Co znamená minimálně? Jde o to, že odvody jsou závislé na výši vašich výdělků. Jinak řečeno, čím větší máte zisk, tím větší odvody platíte.  Dobrovolně je možné si platit i nemocenské pojištění, ze kterého je pak vyplácena finanční podpora v případě nemoci nebo mateřské dovolené.

 

Odvody OSVČ na vedlejší činnost

Při podnikání na vedlejší činnost jsou trochu jiná pravidla. Zálohy se začínají platit až druhý rok podnikání. Je to z praktického důvodu, protože se vypočítávají podle vašeho zisku. Okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně musíte doložit Přehled o příjmech a výdajích za celý kalendářní rok a podle něj zjistíte výši záloh. Pro letošní rok 2020 je stanovena částka 83 604 Kč – pokud vyděláte méně, pojistné platit nebudete. Pokud budou vaše výdělky vyšší, zaplatíte na sociálním minimálně 1 018 Kč za měsíc. Zdravotní pojištění se platí i při nízkých ziscích. Platí se druhý rok podnikání podle výpočtu Přehledu o příjmech a výdajích za minulý rok.

 

Když máte zaměstnance, tak vše řešíte za ně…

Zaměstnance může mít i OSVČ. Nejčastěji je však mají firmy. Pokud tedy bude dávat práci lidem formou zaměstnaneckého poměru, musíte za ně odvádět daně a zálohy na pojištění.

 Sociální pojištění zahrnuje nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Odkrojená částka představuje pro zaměstnance 6,5 % a pro zaměstnavatele 25 % z hrubé mzdy (dohromady 31,5 %). Zdravotní pojištění vyjde zaměstnance na 4,5 % a zaměstnavatele na 9 % (celkem 13,5 %) z hrubé mzdy.

 

Daně z příjmu u zaměstnanců a OSVČ

Za každého zaměstnance odvádí zaměstnavatel každý měsíc zálohu na daň z příjmu fyzických osob ve výši 15 % z hrubé mzdy. OSVČ si daně hlídá sám - čtvrtletně nebo pololetně posílá zálohy na daň z příjmů. Interval závisí na výši výdělku. Do 150 000 Kč platí zálohy pololetně, nad 150 000 Kč čtvrtletně.