K vysněným pozicím se mohou zaměstnanci propracovat

12.3.2019 | Když absolvent stojí před nabídkami práce, může ho to zaskočit. Jeho vytoužená pozice totiž nemusí být hned tou první, kterou obsadí. Nicméně díky systematickému a racionálnímu postupu přes několik pracovních míst se dá dosáhnout svého. Dostatek zkušeností lze uplatnit na cestě za získáním lukrativnější práce. Ne všechny přesuny jsou ale hladké.

Dotáhnout to na manažera

Co se týká pohybů v pracovní kariéře, nejčastější cílovou pozici je zaměstnání manažera, na které pak většina lidí setrvává delší dobu. Hlásit se na ni mohou manažeři, obchodníci i asistenti. Nejvíce se v kariéře přesouvají lidé v oblasti účetnictví. U nich je přesun na tuto pozici v kariérním růstu podle českého výzkumu v jedenácti procentech případů. Šanci mají manažeři, účetní i ředitelé. Dalším v pořadí je kontrolor kvality, u kterého je pravděpodobnost přestupu na devíti procentech. Dosáhnou ho nejčastěji kontroloři kvality, manažeři nebo ředitelé.

Z našeho průzkumu jednoznačně vychází, že nejpravděpodobnější pozice, na níž se zaměstnanec přesune, je z kvality a kontroly jakosti do vrcholového managementu. Některá zaměstnání jsou rovnou startovní i cílovou pozicí, a to podle poptávky zaměstnavatelů. Může se tedy stát, že lidé v oblasti péče o zákazníky, kontrolor kvality, ředitel nebo účetní už svoji pozici po nástupu nezmění, pokud nechce absolvovat kariérní pokles.

 

Úzké zaměření neslibuje postup

Pokud si lidé vyberou takový obor, který je velmi specifický, mají s kariérním přesunem problém. Jde například o agronomy, promítače, dramaturgy, mikrobiology nebo psychology. S tím jde ruku v ruce i fakt, že poptávka po těchto zaměřeních není příliš častá v českém prostředí. Podle našeho výzkumu je velmi malá pravděpodobnost přesunout se na pracovní pozici ekonoma, oblastního ředitele nebo v oblasti bankovnictví. Spoléhat mohou pouze na stagnaci na daném místě, protože i horizontální mobilita je téměř nulová. Z ekonoma se lehce nestane dietní sestra.

Nejméně častou konečnou pracovní pozicí v kariérním růstu je také strojař, fakturant, databázový specialista, číšník nebo chemik. Problém mohou mít také lidé zaměstnaní v oblasti kultury, umění a tvůrčí práce, kteří se nemohou spoléhat na vypsání hromadných poptávek na pracovním trhu.

 

Alternativou růstu je změnit společnost

Horizontální mobilita ovšem slibuje přesuny v rámci různých společností, takže i když není u některých oborů šance na kariérní postup, vždy tu je možnost změnit prostředí. Podle našeho průzkumu jsou na pracovním trhu nejčastěji inzerována pracovní pozice právě manažerů, ředitelů a kontrolorů kvality. Dále péče o zákazníky, obchodník, asistent, účetní a technik. Jde zároveň i o vysněné cíle v rámci kariérního postupu.