18.8.2021 | Svět okolo se mění, a pokud se lidé nebudou vyvíjet spolu s ním, brzy zůstanou pozadu. Proto je celoživotní vzdělávání a osobní vývoj zásadní. Umožní pomoci dosáhnout naplnění a spokojenosti, je přínosný nejen našim zájmů i pro profesní růst. Zlepšuje kvalitu vlastního života a pocit vlastní hodnoty.
Člověk je přirozeně zvědavý a přirozeně se učí. Celoživotní vzdělávání uznává, že ne všechno učení pochází ze školy. Děti se učí mluvit nebo jezdit na kole, dospělí používají chytrý telefon nebo vaří nové jídlo. A mnohokrát opakovaná poučka z dětství, že se učíme pro sebe, a ne pro někoho jiného, se stává čím dál naléhavější.
Povýšení, nebo změna
Celoživotní vzdělávání zvyšuje jistotu zaměstnání. Jestliže dotyčný nesleduje nejnovější pokroky ve svém oboru, někdo jiný to určitě dělá. Stát se kvalifikovanějším znamená být nenahraditelným. Posílí to postavení člověka ve firmě a otevře prostor ke kariérnímu postupu. Na tom trvají zvláště mileniálové, a pokud nevidí možnost růstu a povýšení, odchází jinam.
Nové dovednosti mohou člověka inspirovat k tomu, že přehodnotí svůj dosavadní postoj ke svému zaměstnání nebo profesi. Cesta sebepoznání může jít i skrz osobnostní test, spolupráce s mentory nebo psaní deníku. Člověk si může uvědomit, že chce pracovat na jiný typ úvazku nebo dokonce v jiném oboru. Maximalizuje svoje inovace, protože díky novým znalostem je pravděpodobnější, že bude vyvíjet nové nápady, získá odstup. Je to prostě konkurenční výhoda.
Svěží paměť
Stárnutí je přirozený proces, ale celoživotní učení dělá pro lidskou paměť divy. Udržuje lidskou mysl bystrou a lidé s vyšším vzděláním mají ve stáří menší pravděpodobnost demence. Podobné je to i s novými technologiemi, jejichž zapojení do běžného života může být pro někoho frustrující. Je nezbytné držet krok s technologickými novinkami, které mohou ve výsledku usnadnit a ještě více zpříjemnit život. Informace o tom, jak co funguje, se nejlépe získávají o trpělivých přátel nebo kolegů. Ti vysvětlí nejen jejich chod, ale i to, proč s nimi pracují právě takhle.
Učení je zábava. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, člověk si to musí nastavit tak, aby ho to bavilo. Zlepšuje vztahy, protože to znamená více společenských kontaktů a více přátel. Příležitosti k socializaci třeba na nějakém kurzu zlepšují mezilidské dovednosti. Pokud se někdo podělí o to, co ví, může pomoci ostatním učit se a sám se také zdokonaluje. Nesmí se také bát vystoupit z komfortní zóny, protože někdo, kdo se diametrálně liší, ostatní naučí daleko víc než jemu podobní.
Podpora zaměstnavatele
Širší záběr, kreativnější možnosti, online nástroje a kurzy. To všechno nabízí celoživotní vzdělávání a zaměstnavatelé by si toho měli být vědomi, podporovat to a jít příkladem. Lidé, kteří se takto vzdělávají, mají obvykle lépe placená povolání. Pokud jsou v učení podporováni i na pracovišti, jsou spokojení a motivovaní, kreativní a produktivní, udržují rozmanitost a inkluzi.
Firemní školení by mělo být relevantní pro jednotlivé funkce a rozdělit podle individuálních potřeb. A nemusí jít jen o akademický přístup. Stačí mít online akademii, kde je kromě firemního školení třeba osobnější kurzy zaměřené na životní dovednosti, jako je zdravá výživa, wellness nebo jóga. To vše se dá doplnit knižním klubem nebo pořádáním obědů s učením. Taková firemní kultura je příjemná součást práce.
Člověk si může vybrat spoustu forem celoživotního vzdělávání. Může to být samostudium, jako například učení se novému jazyku, vyhledávání zajímavého tématu nebo přihlášení se k odběru podcastu. Lze se naučit novému sportu, používat novou technologii nebo absolvovat kurz přes online vzdělávání nebo přímo osobně v učebně. Stačí si jen uvědomit si, že je potřeba u něčeho vydržet, dát si raději krátkodobé cíle (věnovat se tomu 15 denně) a nové příležitosti se mohou otevřít.