Z kanceláře do světa aneb pár slov o digitálním nomádství

16.1.2020 | (Pracovní) doba se mění. Byli jsme zvyklí, že čas strávený v práci převažuje na tím volným. Fenomén digitálního nomádství, který vznikl díky komunikačním technologiím, mění zažité zvyky.

Internetové připojení je to jediné, co potřebujete.

Není to ale pravda. Je to sice důležité, ale bez určitých schopností a nastaveného vlastního stylu života (který není pro každého), se nemůžete stát digitálním nomádem. Díky internetu se dají vydělávat (slušné) peníze. Vyžaduje to ale stejně jako vše ostatní, tvrdou práci, disciplínu a také znalosti.

 

Být všude doma. Čeština proto má milé slovo všudezdejší. Digitální nomád je člověk, který rád cestuje, objevuje nové kultury, země a zkušenosti. To vše něco stojí. Proto nástrojem pro jeho výdělky je internet. Pracuje z kaváren, z pláže, z kempu, z hotelu, z parkoviště, ze stanu. Jednoduše odkudkoliv.

 

Co dělají digitální nomádi? Pracovat na dálku není problém. Když si to umíte zařídit. Většinou se jedná o práce jako je programování, copywriting, webdesign, ilustrace, marketing. Ale také je to práce přímo v daném místě, častou jsou to příležitostné práce jako je třeba výuka sportů, vedení seminářů (jóga), ale i pozice jako masér, kuchař, řidič.

 

Je to pro mě? Na to si musíte odpovědět sami. Nejprve si položte otázku, co čekáte od života, co vlastně chcete? To může trvat několik týdnů i měsíců. Dalším krokem je našetřit peníze. To můžete i tím, že prodáte to, co nepotřebujete. Minimalismus patří k životnímu stylu digitálního nomáda. Dobře si promyslete, jak bude v těch dálkách komunikovat a spolupracovat s klienty. Důležité je také vybavení. Bude zapotřebí čas od času za svými klienty přijet (přiletět).

 

Na zkoušku. Než se do toho pustíte po hlavě, vyzkoušejte si nomádství v menší stylu. Třeba na dovolené, nebo na nějakém místě, které vám je blízké a máte tam určité možnosti. Zeptejte se také na zkušenosti těch, které chcete následovat. O jejich životě a myšlení s dozvíte z blogů. Ostatně i ty některým z nich „přispívají“ na život.