29.1.2019 | Podle aktuálních statistik se německý hrubý domácí produkt zvýšil v loňském roce přes dvě procenta. Taková tempo je nejprudší za šest let. Jelikož má Německo největší ekonomiku v Evropě, je na ní závislé také mnoho českých firem. Výplaty i lepší pracovní podmínky táhnou spousta Čechů za lepším výdělkem. A nejen z pohraničí.
Manuální práce najdou uplatnění
Největší slabinou Čechů zatím zůstává jazyk. Mnoho uchazečů nemluví německy, čímž si zavírají dveře k potřebným profesím, jako například ošetřovatelé. Mezi nejpoptávanější povolání patří ale také technické profese, jako svářeč, technik, pracovník v elektronice, mechanici, opraváři zemědělských strojů a další dělníci.
Lákadlem, proč odjet pracovat za západní hranici je hlavně výše mzdy, solidnost a dobré pracovní zázemí. Výdělky jsou v Německu trojnásobné, německá minimální hrubá mzda je 8,84 eur na hodinu, což je v přepočtu asi 220 korun. Výše zmíněné profese ovšem berou více, například pokrývači mají minimální mzdu 11,85 eur, stavební dělníci 14,2 eur. Nicméně po odečtení nákladu například na dojíždění si Češi polepší oproti platu doma asi dvaapůlkrát.
Poptávka po pracovní síle v Německu stále stoupá, i když nezaměstnanost se snižuje. Na konci ledna 2018 už to bylo 5,4 procenta, což je o celé procento méně než předchozí rok ve stejnou dobu. Je to nové minimum od sjednocení v roce 1990. Nižší čísla se objevují i v České republice, podle aktuálních čísel činí nezaměstnaných necelá čtyři procenta.
S hledáním pomůže evropská agentura
Podle posledních informací ČTK pracuje v Sasku a Bavorsku asi 66 tisíc Čechů. Ti si totiž platí sociální pojištění, další tam jezdí z Ústeckého i Karlovarského kraje. Pro srovnání okres Tirschenreuth na severovýchodě Bavorska má 77 tisíc obyvatel a Češi tam tvoří zhruba sedm procent z celkového počtu zaměstnaných lidí.
Češi mohou získat práci v Německu sami nebo pomocí pracovních úřadů a agentur. Protože se v první polovině roku 2011 otevřel českých občanům německý pracovní trh, mohou se v rámci volného pobytu pracovníků usadit a pracovat v Německu, aniž by museli zažádat o jakékoliv pracovní povolení. Výhodou je také to, že se s nimi musí zacházet stejně jako s německými pracovníky. Jejich rodinní příslušníci mají stejná práva na sociální zabezpečení a vzdělání jako obyvatelé hostitelské země.
Zprostředkování práce nabízí také český úřad práce, kam se lidé mohou obracet s dotazy tykajících se německého pracovního práva nebo vyhledat odbornou pomoc. Poradenství poskytují také zástupci sítě Eures neboli Evropský portál pracovní mobility. Pořádají též semináře pro zaměstnavatele, zaměřené na tématiku vysílání či poskytování služeb.