8.7.2022 | Čtyřdenní pracovní týden, nebo kratší pracovní dny? Zaměstnavatelé si pohrávají s novými přístupy k pracovnímu týdnu.
Někteří psychologové navrhují zkrácení pracovního dne. Zkrácení pracovní doby na šest hodin místo osmi by mohlo být praktickým řešením pro více typů podniků a mohlo by také přispět ke zlepšení života zaměstnanců. Osmihodinová pracovní doba je v naší společnosti zakořeněná velmi silně. Přesto se objevují myšlenky na její zkrácení. Důvody jsou zřejmé – docílit toho, aby zaměstnanci pracovali efektivněji. Norsko a Dánsko mají pracovní týden kratší než 40 hodin a jsou druhou, resp. sedmou nejproduktivnější zemí na světě. Z hlediska toho, jak funguje mozek, máme opravdu jen omezené množství času na soustředění během dne. Když se snažíme svůj mozek nutit k soustředění mimo toto okno, zaznamenáme klesající návratnost a skončí to vyhořením. Nakonec budeme dělat více chyb, budeme méně inovativní a výkonná.
Méně hodin, více práce?
Studie skutečně ukazují, že delší pracovní doba nemusí nutně souviset s vyšší produktivitou obecně. Výzkum Stanfordovy univerzity ukázal, že existuje horní hranice produktivity. Výkonnost pracovníků začíná prudce klesat přibližně po 48 hodinách. A další odborníci naznačují, že optimální počet pracovních hodin by mohl být ještě nižší, v závislosti na typu práce - někteří uvádějí, že by to mohlo být pouhých 35 hodin týdně nebo šest hodin denně, čímž se zaměstnanci dostávají hluboko pod osmihodinový pracovní den. Zkrácení pracovní doby se může propsat do psychického i fyzického zdraví. Tak tomu bylo v případě zdravotních sester ve švédském zařízení pro seniory, kde se v rámci dvouletého experimentu zkrátil pracovní den na šest hodin. Sestry uváděly, že jsou spokojenějšími zaměstnanci, kteří si berou mnohem méně nemocenské, což jim umožňuje organizovat o 85 % více aktivit s obyvateli.
Zaměstnanci jsou produktivní jen polovinu dne
Koneckonců zaměstnanci potřebují během dlouhého sezení u stolu přestávky, což znamená, že ani ti nejproduktivnější pracovníci netráví každou chvíli prací na pracovních úkolech. Průzkum mezi téměř 2 000 pracovníky ve Velké Británii ukázal, že lidé se cítí skutečně produktivní v průměru jen asi polovinu pracovního dne. Jeho zkrácení by je tedy mohlo motivovat k tomu, aby tuto dobu prodloužili. Tím, že by pracovníci pracovali méně hodin, namísto toho, aby osm hodin kombinovali práci a plýtvání časem, by mohli být ještě produktivnější.